Lilije – elegantne čebulnice

Sredina pomladi je čas, ko na vrtu sadimo lilije. Prelepe poleti cvetoče čebulnice s svojimi elegantnimi cvetovi polepšajo poletne grede in nadišavijo vrt, odlično pa se obnesejo tudi kot rezano cvetje.
Rod lilij združuje nekaj čez 100 zelnatih trajnic z luskastimi čebulicami, ki jih zaradi velikega števila sort združujejo v večje skupine. S tem si olajšamo prepoznavanje glavnih lastnosti in določanje časa cvetenja. Čas cvetenja je med skupinami malo različen, kar lahko izkoristimo in si podaljšamo sezono cvetočih lilij od junija pa vse do septembra.
Čas cvetenja
Med prvimi bodo v sezoni zacvetele azijske in turške lilije. Azijske so nekoliko manjše in imajo navzgor obrnjene cvetove. V to skupino spadajo številne priljubljene sorte, denimo Orange Pixie, Red Velvet in Yellow County. Cvetovi turških lilij spominjajo na turban in gledajo navzdol. Prenašajo tudi bolj senčno rastišče, zaradi česar so odlična izbira za dodajanje višine na senčno gredo. Njihovi cvetovi nežno dišijo. Čudovit predstavnik te skupine je sorta Arabian Knight z zelo temnimi cvetovi.
Sezono med junijem in julijem bodo zapolnile ameriške lilije, med njimi vrsti L. superbum in L. michiganense. Tudi te imajo navzdol obrnjene cvetove z nekoliko nazaj zavitimi cvetnimi listi. V tem obdobju cveti tudi zelo nenavadna nepalska lilija (L. nepalense), ki zacveti s skoraj zelenimi cvetovi s temno škrlatno sredino cveta.

Sezono cvetenja lilij v juliju prevzamejo trobentaste lilije (sorte L. longiflorum), za katere so značilni veliki trobentasti cvetovi z izrazitimi dišavami. Lilije iz te skupine lahko dosežejo tudi do 2 m višine, zato jih je priporočljivo podpreti, da jih ne bi poškodoval močnejši veter. Priljubljeni sorti, ki jih pogosto najdemo v vrtnarijah, sta Golden Splendour in Pink Perfection. Istočasno cvetijo tudi križanci med skupinami. Označujemo jih s kraticami skupin, ki jim pripadajo starševske rastline, na primer OT (križanec med orientalsko in trobentasto lilijo) in LA (križanec med trobentasto in azijsko lilijo).
Sezono cvetenja zaključujejo orientalske lilije, še ena čudovita skupina lilij z velikimi dišečimi cvetovi. V skupini so številne priljubljene sorte, denimo Stargazer in Casa Blanca.
Kdaj in kako sadimo
Večino lilij sadimo sredi pomladi, nekje v mesecu aprilu. Poznamo pa tudi nekaj izjem: tako npr. turške lilije lahko sadimo tudi v jesenskem času, medtem ko je za nekatere (npr. alojzijevo lilijo) konec poletja ali začetek jeseni edini primeren čas za sajenje. Čebulice lahko posadite neposredno na gredo, kjer jih glede na višino razporedite v osrednji del ali ozadje grede. Višina lilij navadno zagotavlja, da se bodo s svojimi visokimi poganjki dvigovale nad rastlinami v ospredju grede. Odlično se podajo tudi ob zidove in ograje. Če želite pospešiti cvetenje, čebulice posamično posadite v lonce premera 10–12 cm in jih postavite v neogrevan rastlinjak ali drug svetel hladen prostor.
Na vrtu bodo lilije najbolje uspevale na sončnem rastišču ali v svetli senci, medtem ko bodo turške lilije uspevale tudi v nekoliko močnejši senci. Tla na rastišču morajo biti dobro prepustna, da ne pride do zastajanja vode, saj bi to lahko vodilo v gnitje čebulic. Čebulice posadite na globino treh višin čebulice (navadno 10–15 cm globoko), med njimi pa pustite 15–30 cm prostora. Tako bo zrak dobro krožil med rastlinami, kar prepreči razvoj bolezni. Za lepši učinek čebulice posadite v majhne skupine iz treh ali petih čebulic.

Skoraj vse lilije se bodo odlično počutile tudi v loncih in koritih. Paziti morate le, da ne boste izbrali previsokih sort. Najbolj primerne za sajenje v lonce so botanične lilije L. auratum, L. formosanum, L. longiflorum in L. speciosum. Med sortami pa izberite razne azijske lilije, ki ne bodo zrasle više kot 50–60 cm.
Nega v sezoni
Ob sajenju in vsako naslednjo pomlad lilije pognojite z uravnovešenim mineralnim gnojilom. Med rastno sezono ob sušnem vremenu lilije zalivajte. Redno jih pregledujte tudi zaradi lilijevke, ki lahko povsem obžre rastline. Rdečkaste odrasle hrošče boste hitro opazili in enostavno odstranili z roko. Ne pozabite pa preveriti tudi prisotnosti jajčec in ličink.
Po cvetenju lilijam v celoti odstranite odcvetele cvetove, s čimer boste preprečili tvorbo plodov. Rastlina bo tako namesto v plodove energijo vlagala v čebulico, kar bo dodatno pripomoglo k boljšemu cvetenju prihodnje leto. Čebulic jeseni ni potrebno izkopavati, saj so lilije dobro prezimne.
Lilije se odlično obnesejo tudi v vazi. Za rezano cvetje, lilije naberite tako, da boste skupaj s cvetom odstranili le tretjino do polovico stebla, preostali del pa pustite na gredi. Listi na preostanku stebla bodo poskrbeli za tvorbo zalog, ki jih bo rastlina vskladiščila v čebulico za prihodnje leto. Tako si boste zagotovili cvetove lilij tudi v prihodnjem letu.
Besedilo in fotografije: Matevž Likar